Stellenbosch
TS Galaxy FC
Durban City FC
Polokwane City FC
Amazulu
Milford FC
Chippa United FC
Kaizer Chiefs FC
Orlando Pirates FC
Lamontville Golden Arrows FC
Kruger United
Mamelodi Sundowns FC
Marumo Gallants FC
Richards Bay
Sekhukhune United FC
Bloemfontein Celtic FC
| # | Lag | M | P |
|---|---|---|---|
| 1 | Mamelodi Sundowns FC27:9 +18 | 10 | 26 |
| 2 | Orlando Pirates FC21:2 +19 | 9 | 25 |
| 3 | Amazulu13:8 +5 | 9 | 22 |
| 4 | Milford FC11:7 +4 | 10 | 18 |
| 5 | Kaizer Chiefs FC14:10 +4 | 9 | 14 |
| 6 | Sekhukhune United FC9:9 0 | 9 | 14 |
| 7 | Chippa United FC6:7 -1 | 9 | 11 |
| 8 | Stellenbosch9:10 -1 | 9 | 10 |
| 9 | Kruger United7:13 -6 | 9 | 10 |
| 10 | Lamontville Golden Arrows FC3:5 -2 | 9 | 8 |
| 11 | Polokwane City FC8:11 -3 | 9 | 8 |
| 12 | TS Galaxy FC7:12 -5 | 9 | 7 |
| 13 | Durban City FC6:11 -5 | 9 | 7 |
| 14 | Bloemfontein Celtic FC9:16 -7 | 9 | 6 |
| 15 | Marumo Gallants FC9:17 -8 | 9 | 5 |
| 16 | Richards Bay11:23 -12 | 9 | 3 |
| # | Lag | M | P |
|---|---|---|---|
| 1 | Mamelodi Sundowns FC16:3 +13 | 5 | 15 |
| 2 | Orlando Pirates FC11:1 +10 | 5 | 15 |
| 3 | Milford FC10:3 +7 | 5 | 13 |
| 4 | Amazulu5:1 +4 | 4 | 10 |
| 5 | Sekhukhune United FC5:1 +4 | 4 | 10 |
| 6 | Kaizer Chiefs FC7:4 +3 | 4 | 8 |
| 7 | Bloemfontein Celtic FC5:4 +1 | 4 | 6 |
| 8 | Lamontville Golden Arrows FC2:3 -1 | 5 | 5 |
| 9 | Marumo Gallants FC7:9 -2 | 5 | 5 |
| 10 | Stellenbosch4:5 -1 | 4 | 4 |
| 11 | Polokwane City FC4:5 -1 | 5 | 4 |
| 12 | Durban City FC2:3 -1 | 4 | 3 |
| 13 | Chippa United FC2:6 -4 | 5 | 3 |
| 14 | Kruger United4:11 -7 | 5 | 3 |
| 15 | TS Galaxy FC2:5 -3 | 4 | 1 |
| 16 | Richards Bay7:13 -6 | 5 | 1 |
| # | Lag | M | P |
|---|---|---|---|
| 1 | Amazulu8:7 +1 | 5 | 12 |
| 2 | Mamelodi Sundowns FC11:6 +5 | 5 | 11 |
| 3 | Orlando Pirates FC10:1 +9 | 4 | 10 |
| 4 | Chippa United FC4:1 +3 | 4 | 8 |
| 5 | Kruger United3:2 +1 | 4 | 7 |
| 6 | Kaizer Chiefs FC7:6 +1 | 5 | 6 |
| 7 | Stellenbosch5:5 0 | 5 | 6 |
| 8 | TS Galaxy FC5:7 -2 | 5 | 6 |
| 9 | Milford FC1:4 -3 | 5 | 5 |
| 10 | Polokwane City FC4:6 -2 | 4 | 4 |
| 11 | Sekhukhune United FC4:8 -4 | 5 | 4 |
| 12 | Durban City FC4:8 -4 | 5 | 4 |
| 13 | Lamontville Golden Arrows FC1:2 -1 | 4 | 3 |
| 14 | Richards Bay4:10 -6 | 4 | 2 |
| 15 | Marumo Gallants FC2:8 -6 | 4 | 0 |
| 16 | Bloemfontein Celtic FC4:12 -8 | 5 | 0 |
| # | Lag | M | P |
|---|---|---|---|
| 1 | Mamelodi Sundowns FC9:2 +7 | 10 | 22 |
| 2 | Orlando Pirates FC7:2 +5 | 9 | 19 |
| 3 | Amazulu7:3 +4 | 9 | 16 |
| 4 | Sekhukhune United FC5:2 +3 | 9 | 15 |
| 5 | Milford FC4:2 +2 | 10 | 14 |
| 6 | Chippa United FC2:0 +2 | 9 | 13 |
| 7 | Stellenbosch4:2 +2 | 9 | 12 |
| 8 | Kaizer Chiefs FC5:4 +1 | 9 | 12 |
| 9 | Lamontville Golden Arrows FC0:1 -1 | 9 | 8 |
| 10 | Kruger United3:5 -2 | 9 | 8 |
| 11 | Polokwane City FC4:7 -3 | 9 | 8 |
| 12 | Bloemfontein Celtic FC2:5 -3 | 9 | 8 |
| 13 | TS Galaxy FC2:4 -2 | 9 | 7 |
| 14 | Richards Bay5:10 -5 | 9 | 7 |
| 15 | Durban City FC1:6 -5 | 9 | 6 |
| 16 | Marumo Gallants FC5:10 -5 | 9 | 6 |
| # | Lag | M | P |
|---|---|---|---|
| 1 | Orlando Pirates FC14:0 +14 | 9 | 25 |
| 2 | Mamelodi Sundowns FC18:7 +11 | 10 | 24 |
| 3 | Milford FC7:5 +2 | 10 | 15 |
| 4 | Durban City FC5:5 0 | 9 | 15 |
| 5 | Kaizer Chiefs FC9:6 +3 | 9 | 13 |
| 6 | Amazulu6:5 +1 | 9 | 13 |
| 7 | Kruger United4:8 -4 | 9 | 11 |
| 8 | Polokwane City FC4:4 0 | 9 | 10 |
| 9 | Chippa United FC4:7 -3 | 9 | 10 |
| 10 | Lamontville Golden Arrows FC3:4 -1 | 9 | 9 |
| 11 | TS Galaxy FC5:8 -3 | 9 | 9 |
| 12 | Bloemfontein Celtic FC7:11 -4 | 9 | 8 |
| 13 | Sekhukhune United FC4:7 -3 | 9 | 7 |
| 14 | Stellenbosch5:8 -3 | 9 | 6 |
| 15 | Marumo Gallants FC4:7 -3 | 9 | 6 |
| 16 | Richards Bay6:13 -7 | 9 | 5 |
| # | Lag | Last 6 | P |
|---|---|---|---|
| 1 | Orlando Pirates FC |
W
W
W
W
W
W
|
18 |
| 2 | Mamelodi Sundowns FC |
W
W
W
D
W
W
|
16 |
| 3 | Amazulu |
L
W
W
W
W
W
|
15 |
| 4 | Milford FC |
L
D
W
D
W
W
|
11 |
| 5 | Chippa United FC |
D
D
D
W
L
W
|
9 |
| 6 | Kruger United |
L
L
W
L
W
W
|
9 |
| 7 | Sekhukhune United FC |
L
D
D
W
W
L
|
8 |
| 8 | Kaizer Chiefs FC |
D
W
D
D
D
L
|
7 |
| 9 | Stellenbosch |
L
D
D
W
D
L
|
6 |
| 10 | Lamontville Golden Arrows FC |
W
L
D
D
L
L
|
5 |
| 11 | Durban City FC |
W
D
L
D
L
L
|
5 |
| 12 | Bloemfontein Celtic FC |
D
L
L
D
W
L
|
5 |
| 13 | TS Galaxy FC |
W
D
L
L
L
D
|
5 |
| 14 | Polokwane City FC |
D
D
D
L
L
D
|
4 |
| 15 | Marumo Gallants FC |
L
D
L
L
L
W
|
4 |
| 16 | Richards Bay |
D
L
L
L
L
L
|
1 |
| # | Lag | M | För | Mot | Match | Över 9.5 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 8 | 5.0 | 6.3 | 11.3 | 75% | |
| 2 | 9 | 5.7 | 5.0 | 10.7 | 56% | |
| 3 | 9 | 5.7 | 4.7 | 10.3 | 67% | |
| 4 | 9 | 3.7 | 6.7 | 10.3 | 33% | |
| 5 | 8 | 4.0 | 5.8 | 9.8 | 38% | |
| 6 | 9 | 5.3 | 4.1 | 9.4 | 44% | |
| 7 | 9 | 5.6 | 3.8 | 9.3 | 44% | |
| 8 | 9 | 4.3 | 4.9 | 9.2 | 44% | |
| 9 | 9 | 4.4 | 4.8 | 9.2 | 44% | |
| 10 | 10 | 5.5 | 3.2 | 8.7 | 40% | |
| 11 | 9 | 2.8 | 5.6 | 8.3 | 44% | |
| 12 | 9 | 4.2 | 4.1 | 8.3 | 33% | |
| 13 | 9 | 4.4 | 3.8 | 8.2 | 44% | |
| 14 | 10 | 3.9 | 4.1 | 8.0 | 40% | |
| 15 | 9 | 3.7 | 4.2 | 7.9 | 22% | |
| 16 | 9 | 4.9 | 2.8 | 7.7 | 22% |
Snitt per match: För = laget, Mot = motståndarna, Match = båda lagen tillsammans. Över 9.5 = andel av lagets matcher där summan för båda lagen var över 9.5.
| Lag | M | Över 2.5 | Under 2.5 |
|---|---|---|---|
| Richards Bay | 9 | 78% (7) | 22% (2) |
| Mamelodi Sundowns FC | 10 | 60% (6) | 40% (4) |
| Marumo Gallants FC | 9 | 56% (5) | 44% (4) |
| Orlando Pirates FC | 9 | 44% (4) | 56% (5) |
| Kruger United | 9 | 44% (4) | 56% (5) |
| Kaizer Chiefs FC | 9 | 44% (4) | 56% (5) |
| Bloemfontein Celtic FC | 9 | 44% (4) | 56% (5) |
| TS Galaxy FC | 9 | 44% (4) | 56% (5) |
| Amazulu | 9 | 33% (3) | 67% (6) |
| Polokwane City FC | 9 | 33% (3) | 67% (6) |
| Stellenbosch | 9 | 22% (2) | 78% (7) |
| Sekhukhune United FC | 9 | 22% (2) | 78% (7) |
| Durban City FC | 9 | 22% (2) | 78% (7) |
| Milford FC | 10 | 20% (2) | 80% (8) |
| Lamontville Golden Arrows FC | 9 | 11% (1) | 89% (8) |
| Chippa United FC | 9 | 11% (1) | 89% (8) |
| Lag | Snitt | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6+ |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Richards Bay | 3.78 | 0 | 0 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Mamelodi Sundowns FC | 3.60 | 0 | 0 | 4 | 2 | 0 | 3 | 1 |
| Marumo Gallants FC | 2.89 | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 0 |
| Bloemfontein Celtic FC | 2.78 | 0 | 2 | 3 | 1 | 1 | 2 | 0 |
| Kaizer Chiefs FC | 2.67 | 1 | 0 | 4 | 1 | 2 | 1 | 0 |
| Orlando Pirates FC | 2.56 | 0 | 0 | 5 | 3 | 1 | 0 | 0 |
| Amazulu | 2.33 | 0 | 4 | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 |
| Kruger United | 2.22 | 1 | 3 | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 |
| Stellenbosch | 2.11 | 1 | 3 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Polokwane City FC | 2.11 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 |
| TS Galaxy FC | 2.11 | 3 | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 |
| Sekhukhune United FC | 2.00 | 1 | 2 | 4 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Durban City FC | 1.89 | 2 | 1 | 4 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Milford FC | 1.80 | 2 | 3 | 3 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Chippa United FC | 1.44 | 2 | 2 | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Lamontville Golden Arrows FC | 0.89 | 4 | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Mamelodi Sundowns FC
Durban City FC
Kruger United
Richards Bay
Amazulu
Lamontville Golden Arrows FC
Polokwane City FC
TS Galaxy FC
Stellenbosch
Chippa United FC
Orlando Pirates FC
Kaizer Chiefs FC
Milford FC
Sekhukhune United FC
Marumo Gallants FC
Bloemfontein Celtic FC
Bloemfontein Celtic FC
Polokwane City FC
Välkommen till den mest detaljerade informationsportalen tillägnad ligan Premier Soccer League. Vårt mål är att förse spelare, fans och analytiker med en komplett översikt över allt som händer i denna prestigefyllda turnering. Ovanstående data genereras med avancerade matematiska modeller som tar hänsyn till historiska resultat, aktuell form och specifik lagstatistik i South-Africa. Om du letar efter en pålitlig guide för dina spelstrategier har du kommit rätt.
Kärnan i vårt utbud är fotbollstips från VITISPORT. För varje kommande match hittar du inte bara den klassiska resultatprognosen (1, X, 2), utan framför allt vårt unika Vitisport Index. Detta index uttrycker sannolikheten för ett visst resultat och hjälper dig att identifiera spelvärde (value bets). Våra algoritmer arbetar med realtidsdata för att säkerställa att förutsägelserna speglar lagens aktuella tillstånd.
Den ständigt uppdaterade ligatabellen ger dig en omedelbar överblick över lagens positioner i kampen om titeln, Europaplatser eller överlevnad. Vi förstår att fotboll spelas annorlunda på hemmaplan jämfört med inför en fientlig bortapublik. Därför separerar vi statistiken för hemma- och bortamatcher, vilket är en nyckelfaktor för korrekta tips i ligan Premier Soccer League.
En av våra mest populära funktioner är listan över bästa trender (Top Trends). Vårt system skannar automatiskt databasen efter betydande sviter, såsom lag med långa obesegrade serier, matcher med få mål (Under 2.5) eller lag som har svårt att näta. Dessa "smarta statistikval" gör att du kan spela baserat på verkliga mönster istället för bara magkänsla.
Historiska resultat är viktiga, men formen under de senaste veckorna är avgörande. Vår tabell över form från de senaste 6 matcherna visar vem som är på uppgång och vem som befinner sig i en kris. För varje lag ser du en tydlig grafisk representation (V-O-F) och poäng från de senaste mötena, vilket gör att du snabbt kan utvärdera dynamiken i varje klubb före nästa avspark.
För älskare av spel på antal mål erbjuder vi djupgående statistik för Under/Over 2.5. Ta reda på hur många procent av ett lags matcher som slutar i målfest och var försvarsspelen dominerar. Vår unika tabell för målfördelning går ännu längre – den bryter ner det exakta antalet mål i matcher, från mållösa oavgjorda resultat till vilda 6+ resultat. Denna data är ovärderlig för exakta prognoser i South-Africa.
För de mest kända världsligorna, som Allsvenskan, Premier League eller Bundesliga, förbereder vi även detaljerad spelarstatistik. Du kan följa kampen om skytteligatiteln, de bästa framspelarna och de mest varnade spelarna (gula och röda kort). Denna information hjälper dig att förstå hur nyckelspelare påverkar lagets totala resultat.
Visste du att vissa lag dominerar i första halvlek men tappar i slutet av matcherna? Våra tabeller för 1:a och 2:a halvlek avslöjar dessa tendenser. Vi följer även det genomsnittliga antalet mål per match i hela ligan och poängfördelningen mellan hemma- och bortalag för att ge dig en 360° vy av ligan Premier Soccer League.
Tack vare integration av realtidsdata ger vi dig aktuella Live Score för alla pågående matcher. Så snart en match slutar behandlar systemet resultatet omedelbart och räknar om all formstatistik och tabeller. I sektionen för kommande matcher ser du alltid schemat för nästa omgångar i förväg.
Alla analyser och tips på denna sida är av informativ karaktär och är endast avsedda för vuxna användare. Spela ansvarsfullt och använd våra statistiska data som ett av många verktyg för ditt beslutsfattande.
Mamelodi Sundowns FC
10
+18
26
2
Orlando Pirates FC
9
+19
25
3
Amazulu
9
+5
22
4
Milford Fc
10
+4
18
5
Kaizer Chiefs FC
9
+4
14
6
Sekhukhune United FC
9
0
14
7
Chippa United FC
9
-1
11
8
Stellenbosch
9
-1
10
9
Kruger United
9
-6
10
10
Lamontville Golden Arrows FC
9
-2
8
11
Polokwane City FC
9
-3
8
12
TS Galaxy FC
9
-5
7
13
Durban City FC
9
-5
7
14
Bloemfontein Celtic FC
9
-7
6
15
Marumo Gallants FC
9
-8
5
16
Richards Bay
9
-12
3
Vitisport är en oberoende sportinformationsplattform som fokuserar på matchförhandsanalyser, statistiska genomgångar och allmänna sportkommentarer, främst inom fotboll samt utvalda internationella tävlingar. Syftet med webbplatsen är att erbjuda sammanhang, data och en informativ överblick av kommande sportevenemang.
Vitisport är inte ett spelbolag och tar inte emot några insatser. Allt innehåll på webbplatsen har ett uteslutande informativt och underhållande syfte och baseras på offentligt tillgänglig data, historisk statistik och generell sportanalys.
Även om vi erbjuder tips för flera sporter är vår flaggskeppssida Fotbollstips, som drivs av vår ursprungliga INDEX-koefficient som utvärderar båda lagens chanser i en match. En another viktig pelare är vår hemsida optimerad för Gratis speltips, där du också hittar AKO-spel, Value Bets, OVER/UNDER och aktuella trender.
Sportspel ska alltid betraktas som en form av underhållning och inte som ett sätt att tjäna pengar. Resultaten är oförutsägbara och det finns alltid en risk att hela insatsen förloras. Spela endast för pengar som du har råd att förlora.
Det rekommenderas att fastställa en tydlig månadsbudget för nöje och att hålla den åtskild från nödvändiga utgifter såsom boende, räkningar, mat eller sparande. Många användare tillämpar även fasta gränser per spel eller per dag.
Undvik att jaga förluster och spela inte under stress, trötthet eller emotionell press. Att föra en enkel översikt över gjorda spel kan bidra till bättre kontroll och mer genomtänkta beslut.
Alla tips, analyser och prognoser på denna webbplats är endast avsedda för informationsändamål. De garanterar inga resultat och ska inte betraktas som finansiell eller investeringsrådgivning. Respektera alltid gällande lagstiftning och åldersgränser.
Om spelandet upphör att vara underhållning eller om en känsla av bristande kontroll uppstår, rekommenderas att ta en paus och söka stöd. Personligt välbefinnande är alltid viktigare än något enskilt sportresultat.